دلیل افزایش قیمت مرغ در بازار

دسته: آخرین اخبار , اقتصاد کلان , اقتصادی , تحلیل
بدون دیدگاه
پنجشنبه - ۷ مرداد ۱۳۹۵
دلیل افزایش قیمت مرغ در بازار

مهدی یوسف خانی رییس اتحادیه پرورش دهندگان مرغ گوشتی در گفتگویی در خصوص افزایش قیمت مرغ قیمت تصریح کرد :قیمت هر کیلو مرغ ازاوایل سال ، هزار تا 2 هزار تومان افزایش پیدا کرده و امروز و روز گذشته در میادین میوه و تره بار کشور حدود7 هزار تومان بوده است .

به گزارش انعکاس ۲۴، کارشناسان معتقدند نوسانات قیمت مرغ در بازار ناشی از عدم برنامه ریزی و مدیریت صحیح است.

 

1211610311890

وی افزود:بخشی از نیاز شهر تهران به مرغ از استان های دیگر تامین می شود و معمولا با قیمت هر کیلو ۷۳۰۰ و ۷۴۰۰ در مغازه ها به فروش می رسد، یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت این محصول در کشور نابسامانی سیستم توزیع است که در برخی موارد مشکل ساز می شود.

 

یوسف خانی تصریح کرد : در چند ماه گذشته عرضه مرغ در بازار زیاد وقیمت آن کم بوده که ضرر تولیدکننده را به همراه داشته است؛ قیمت ۵هزار و ۸۰۰ تومانی برای این محصول نرخ متعادلی نیست و البته قیمت۸هزارتومانی نیز بسیار بالاست؛در واقع قیمت مرغ باید در کشور به اندازه ای باشد تا تولید کننده و مصرف کننده با مشکل رو به رو نشوند .

 

در همین رابطه خسرو فروغان،رییس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق ایران نیز به خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان گفت:در واقع میتوان علت اصلی افزایش قیمت مرغ را عدم برنامه ریزی و مدیریت صحیح دانست ؛ قیمت واقعی این محصول در کشور ۷۵۰۰ تومان است و درهر شهر این قیمت با ۱۰۰ تومان تغییر در نوسان است .

 

وی ادامه داد:مرغ جزء کالاهای حساس محسوب می شود و تقاضا نیز در بازار  مدام در حال تغییر است ، تولیدکنندگان در برخی از شهرهای کشور با سود کمتر و در برخی شهرها با سود بیشتر محصولات خود را به فروش می رسانند که البته میتوان گفت طی ماه های اخیر بیشتر تولید کننده ها دچار زیان شده اند .

 

فروغان همچنین اذعان داشت : زمانیکه تولید مرغ در کشور کاهش یابد قیمت  نیز روندصعودی را در پیش می گیرد و اگر در این شرایط  هر تولیدکننده و یا مغازه دار با نرخ دلخواه مرغ را به فروش برساند نظم و تعادل بازار ازبین می رود.


نوشته شده توسط:امیرحسین شاه محمدی - 3266 خبر
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 718196
برچسب ها:
دیدگاه ها
صرف نظر از پاسخگویی