ارتباط مستقیم حس بویایی با بیماری آلزایمر!

دسته: آخرین اخبار , اجتماعی , سلامت
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۳ شهریور ۱۳۹۵
ارتباط مستقیم حس بویایی با بیماری آلزایمر!

یک متخصص گوش و حلق و بینی گفت: بی توجهی به حس بویایی، تبعات جبران ناپذیری چون بیماری آلزایمر و میگرن را به دنبال دارد.

به گزارش انعکاس ۲۴، محمد رضا عمرانی متخصص گوش و حلق و بینی اظهار کرد: حس بویایی یکی از مهم ترین و اصلی ترین حواس پنجگانه انسان است که ضعف یا عدم وجود آن هشداری برای سلامتی بوده و زمینه را برای ابتلا به بسیاری از بیماری های مهم فراهم می کند.

 

Amazing-Facts-About-Your-Sense-of-Smell-722x406

 

این متخصص گوش و حلق و بینی در خصوص عواملی که می توانند بویایی را تحت تأثیر قرار دهند،  گفت: ریشه اختلالات بویایی را می‌توان در مشکلات شیمیایی ـ عصبی جست‌ و جو کرد. برخی از توده های سقف مغز می توانند با آسیب رساندن به مخاط بویایی، آن‌را از میان برده و ممکن است سبب ناتوانی جدی فرد شوند. همچنین بیماری هایی مانند آلرژی و سینوزیت مزمن می توانند بویایی فرد را مختل کنند.

 

وی با اشاره به اینکه اختلال بویایی ارتباط مستقیمی با بیماری های جدی دارد، بیان کرد: برخی از بیماری های عصبی مانند آلزایمر با تحلیل سلول های عصبی می توانند تا حد چشمگیری بویایی را دگرگون کنند و این دگرگونی به این معناست که فرد را از تشخیص بو های آشنا ناتوان می سازد.

 

عمرانی افزود: یکی از نخستین نشانه های مبتلایان به آلزایمر ، بهم ریختگی حس بویایی است که هشدار بزرگی برای این بیماری محسوب می شود و چنانچه جدی گرفته نشود، رویه های تلخ تر این بیماری خود را نمایان می سازد.

 

 این متخصص گوش و حلق و بینی با بیان اینکه برخی از افراد بوهای عجیب و غریب مانند بوی ماهی که وجود خارجی نداشته، استنشاق می کنند، اظهار داشت:یکی از نشانه های پیش درآمدی عارضه میگرن، حس بوهای نا خوشایند است. بنابراین توهم بو مقدمه ای برای آغاز میگرن محسوب می شود.

 

وی یادآور شد: در صورت مشاهده هرگونه اختلال در بویایی باید به متخصص مراجعه کرده چرا که تشخیص زودتر از موعد می تواند نقش موثری در پیشگیری از بیماری های جدی داشته باشد.


نوشته شده توسط:امیرحسین شاه محمدی - 3266 خبر
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 718168
برچسب ها:
دیدگاه ها
صرف نظر از پاسخگویی